Опинитися в Черкасах або Черкаській області і при цьому, не відвідати батьківщину великого українського поета і письменника Тараса Шевченка – село Шевченкове і, зокрема, садибу, де він провів своє дитинство – справжнісіньке злочин. Шевченко народився тут в 1814 році. У садибі-музеї ви зможете дізнатися докладніше про побут української родини часів XIX століття.
Опинитися в Черкасах або Черкаській області і при цьому, не відвідати батьківщину великого українського поета і письменника Тараса Шевченка – село Шевченкове і, зокрема, садибу, де він провів своє дитинство – справжнісінький злочин. Шевченко народився тут в 1814 році. У садибі-музеї ви зможете дізнатися докладніше про побут української родини часів XIX століття.
З ім’ям Тараса Григоровича Шевченка знаком кожен українець з дитинства. Всім відомо, що народився він в селі Моринці і лише потім сім’я переїхала в село Шевченкове, де майбутній поет і провів своє дитинство.
Що потрібно знати про садибу Тараса Шевченка в с. Шевченкове:
- Поруч з першим житлом поета є будинок його діда по материнській лінії Якима Бойка і будинок дяка, де майбутній поет навчався грамоті.
- Відновлення комплексу закінчилося в 1989 році. Під час будівельних робіт враховували всі особливості сільської архітектури початку 19 століття. Інтер’єр споруд максимально наближений до побуту родини. Все відновлено аж до найдрібніших деталей. Деталі побуту відновлювалися, зокрема, за малюнками самого Шевченка.
- Оригінальний будинок не зберігся: він, на жаль, згорів.
На території комплексу є каплиця святого Тарасія. - Тут же споруджено пам’ятник Катерині Шевченко (в дівоцтві Бойко) з сином на руках.
- Щорічно в кінці серпня тут проводять фестиваль «Ше.fest» і святкування Дня Незалежності України. Тому, якщо ви плануєте, наприклад, в серпні, то можна вгадати його під фестиваль.
- За окрему плату можна замовити екскурсію. Коштувати це буде зовсім недорого. Дуже радимо вам приїжджати сюди саме з екскурсією від місцевих гідів: так візит буде в рази більше інформативним і цікавим. Місцеві екскурсоводи – прекрасні оповідачі, люди, які обожнюють свою справу.
- Всі експонати є відновленими. Але це не говорить про те, що вони не є абсолютно неаутентичного.
У музеї Т. Г. Шевченка багато років працював онук Шевченко – Т. Т. Шевченка. Його справу продовжила донька – В. Т. Шевченка, яка 30 років очолювала музей.
У 1992 році на базі музею створено державний історико-культурний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка», який об’єднав три села дитинства Кобзаря – Моринці, Будище, Керелівку.
Перший бюст поета встановили тут в 1917, яке через кілька років його замінили на невеличкий пам’ятник генія, зображеного одягненим в кожух.
У 1989 була проведена реконструкція і капітальний ремонт приміщення, встановлено бронзовий пам’ятник 13-річному Тарасу, який зображений в полотняному одязі, босоногим, з ясними очима, з чобітками за плечима. А з 1992 року заповідник має статус національного і охороняється державою.
Приїхати в садибу-музей Тараса Шевченка – відмінна ідея, навіть якщо ви – не особливий цінитель української літератури і не їздили до цього по “шевченківських” місцях. Автентична атмосфера, можливість доторкнутися до історії, безліч цікавих експонатів, – все це тут. Добиратися краще і швидше за все на машині.